Знання свого ВІЛ-статусу – найкращий спосіб зберегти своє здоров’я та здоров’я Вашого партнера. Якщо у Вас ВІЛ-позитивний статус, ранній початок лікування дає найвищі шанси прожити довге та здорове життя. Багато ВІЛ-позитивних людей не знають свого статусу і можуть інфікувати інших, не усвідомлюючи цього. Якщо Ви сексуально активна людина, Вам варто пройти тестування. Тестування в наших пунктах безкоштовне, відбувається швидко, просто і дружньо.
Проходження тестування на ВІЛ э безкоштовним.
Фактичний час проведення тестування становить від 15 до 30 хвилин, в залежності від результату тестування. Для швидких тестів, які використовуються на наших пунктах, необхідна лише невеличка крапля крові.
У нашій клініці застосовується алгоритм тестування з використанням первинного (т. з. скринінгового) тесту та, у випадку отримання позитивного результату, одразу проводиться підтверджуюче дослідження також з використанням швидкого тесту. Якщо Ви проходитимете тестування в нашій клініці, ми гарантуємо, що тестування буде проведено швидко та якісно.
Результати тестування Вам повідомлять через 15 хвилин.
Тест буде проводити кваліфікований і сертифікований консультант з тестування на ВІЛ.
Ми збираємо лише мінімальну кількість інформації, яка необхідна для оцінки Ваших індивідуальних потреб та допоможе нам надати Вам послуги на якісному рівні. Ми намагаємось, щоб процес залишався якомога простішим.
Якщо Ви отримаєте позитивний результат тесту на ВІЛ, наші консультанти ознайомлять Вас з наступними кроками. ВІЛ неможливо повністю вилікувати, але він піддається лікуванню, і це лікування має високу ефективність.
Турбота про людей, які живуть з ВІЛ – це наша місія. У випадку позитивного результату тесту, наш кваліфікований персонал буде підтримувати Вас на етапі підтвердження діагнозу ВІЛ-інфекції та початку необхідного лікування.
ВІЛ-інфекція – це захворювання, що розвивається внаслідок тривалого перебування вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) у клітинах імунної системи людини та характеризується прогресуючим зниженням імунітету.
Кінцева стадія ВІЛ-інфекції – синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Вона проявляється в розвитку важких супутніх інфекцій вірусної, бактеріальної та паразитарної природи, новоутворень, уражень нервової системи, які без необхідного лікування неминуче призводять до смерті хворого.
Від моменту зараження ВІЛ і до кількох років у людини можуть не проявлятися жодні симптоми ВІЛ. ВІЛ-позитивні люди можуть не почувати себе хворими, але в той же час вірус розмножується в організмі та руйнує імунітет. Чим більше вірусу в крові, тим гіршим стає самопочуття та тяжчим перебіг і кількість опортуністичних, тобто супутніх інфекцій.
Як можна інфікуватись ВІЛ-інфекцією?
Основні шляхи зараження:
- парентеральний, тобто ін’єкційний;
- через кров або інші біологічні рідини — кров, сперму, цервікальний слиз і грудне молоко;
- статевий;
- вертикальний — від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.
Антиретровірусна терапія (АРТ) – це лікарські засоби у вигляді таблеток, які зупиняють розмноження вірусу імунодефіциту людини.
До комбінованих схем антиретровірусних препаратів зазвичай входять три активні препарати з двох або більше класів.
Прийом усіх компонентів схеми АРТ повинен починатися одночасно. Антиретровірусні препарати необхідно приймати щодня у правильних дозах, у зазначений час і саме так, як рекомендував лікар. Не допускаєтсья проведення лікування за неповною схемою навіть протягом нетривалого часу. Більшість рекомендованих схем не передбачає застосування великої кількості таблеток і добре переноситься організмом.
Завдяки антиретровірусній терапії (АРТ) ВІЛ-позитивна людина може вести звичайний спосіб життя та прожити до глибокої старості. АРТ скоротила захворюваність і смертність, пов’язані з ВІЛ, і перетворила ВІЛ-інфекцію на хронічне захворювання, що піддається контролю.
АРТ дуже ефективна для запобігання передачі ВІЛ. Вагітна жінка з ВІЛ в умовах регулярного та своєчасного прийому АРТ здатна народити здорову дитину.
Прийом антиретровірусної терапії (АРТ) необхідно починати якомога раніше – відразу після того, як людина дізналася про свій ВІЛ статус.
АРТ рекомендована для всіх людей з ВІЛ, аби зменшити ризик їх захворюваності супутніми інфекціями, запобігти передачі вірусу та смертності, що пов’язана з ВІЛ.
Початок прийому АРТ не залежить від рівня кількості імунних клітин в організмі (зокрема, CD4+ T-лімфоцитів). Якщо відкладати початок приймання АРТ до того моменту, коли показник CD4+ Т-лімфоцитів знизиться, це може призвести до ризику розвитку у ВІЛ-позитивних людей захворювань та ускладнень, пов’язаних з ВІЛ. Окрім цього, ступінь здатності до відновлення кількості клітин CD4+ у крові безпосередньо пов’язаний з показником CD4+ на момент початку АРТ-терапії.
ВІЛ-інфекцію не можна повністю вилікувати за допомогою існуючих антиретровірусних препаратів, але вони пригнічують розвиток вірусу. Тому переривання лікування призводить до відновлення життєздатності вірусу. У результаті цього погіршується функціонування імунної системи, ВІЛ-інфекція прогресує. Почавши лікування, пацієнтам необхідно продовжувати приймати АРТ протягом усього життя.
Краще прийняти антиретровірусні препарати з запізненням, ніж пропустити дозу.
Терапію можна перервати на нетривалий час, якщо у людини у зв’язку з індивідуальними особливостями організму виникають серйозні побічні реакції на препарати або розвиваються супутні захворювання, які унеможливлюють пероральний прийом препаратів.
Якщо протягом 1–2 діб людині необхідно провести певні медичні процедури та припинити прийом антиретровірусної терапії (АРТ), то це поширюється на всі компоненти схеми АРТ. Прийом потрібно відновити, як тільки з’явиться така можливість. Припинення АРТ на короткий час (наприклад, менш ніж 1-2 дні), відбувається шляхом збереження всіх препаратів у схемі.
Неповне дотримання режиму лікування через «втому від прийому ліків» може стати причиною:
- недостатньої відповіді організму на лікування;
- підвищення вірусного навантаження;
- відновлення клінічних ознак захворювання та прогресування ВІЛ-інфекції;
- виникнення стійкості інфекції до препаратів і втрати майбутніх варіантів лікування;
- підвищення ризику передачі ВІЛ;
- зниження кількості CD4+ Т-лімфоцитів;
- розвитку гострого ретровірусного синдрому.
Схема антиретровірусної терапії (АРТ) може бути змінена, якщо не вдається досягти або підтримувати пригнічення вірусу при застосуванні початкової схеми. Часто лікарям доводиться переводити пацієнтів на іншу схему, яка містить щонайменше два активні препарати.
Перед зміною схеми лікарю та пацієнту критично важливо детально оцінити причину(-и) вірусологічної невдачі: неповне дотримання режиму лікування; погану переносимість препаратів чи взаємодію ліків та їжі. Лікар має проаналізувати динаміку зміни кількості генетичного матеріалу ВІЛ в організмі людини, кількість клітин імунної системи CD4+, історію лікування та результати тестування на стійкість до препаратів.
Також причинами зміни схеми АРТ може бути бажання покращити схему або наявність і доступність нових, більш ефективних препаратів з кращою переносимістю.
Основним принципом заміни схеми є збереження пригнічення вірусного навантаження.
Кількість РНК ВІЛ-інфекції та Т-лімфоцитів CD4+ – два основних показники відповіді організму на антиретровірусну терапію та прогресування ВІЛ-інфекції.
РНК ВІЛ – це генетичний матеріал вірусу імунодефіциту людини, який формує вірусне навантаження організму. Вірусне навантаження вимірює кількість вірусу в одній краплі крові.
CD4+ лімфоцити – це Т-клітини імунної системи організму, кількість яких надає загальну інформацію про стан імунної системи людини.
Клінічну користь приносить спостереження за показником вірусного навантаження після початку АРТ. Підрахунок клітин CD4+ також використовується для розуміння, чи АРТ працює, але вірусне навантаження дає більш точну інформацію.
Визначення кількості лімфоцитів CD4+ є корисним до початку АРТ. Цей показник має вирішальне значення при встановленні показань для початку та припинення профілактики опортуністичних інфекцій.
Оскільки АРТ зараз рекомендована для всіх ВІЛ-інфікованих пацієнтів, незалежно від вірусного навантаження чи кількості лімфоцитів CD4+, визначення CD4+ та вірусного навантаження перед початком АРТ не є обов’язковим.
У пацієнтів з постійним пригніченням вірусного навантаження, в яких відбулося відновлення імунної системи завдяки АРТ, показник кількості лімфоцитів CD4+ є мало інформативним.
Якщо антиретровірусні препарати та схема лікування ефективна, то через 6 місяців від початку АРТ показник вірусного навантаження досягає невизначуваного рівня (РНК ВІЛ <40 копій/мл).
Визначення рівня вірусного навантаження ВІЛ здійснюється через 6 місяців після початку АРТ і кожні 6 місяців протягом перших 2-х років лікування у пацієнтів зі стабільним пригніченням вірусу.
Аналіз на визначення кількості CD4+ Т-лімфоцитів призначають кожні 3-6 місяців, якщо кількість CD4+ клітин ˂ 300 клітин на мікролітр та за умови вірусологічної невдачі лікування. Для пацієнтів, що приймають АРТ більше 2-х років, за наявності постійної вірусної супресії та, якщо у них відбулося відновлення імунної системи (кількість CD4+ ˃ 500 клітин на мікролітр), визначення кількості CD4+ не є обов’язковим.
Переваги пригнічення вірусного навантаження та покращення імунної відповіді значно перевищують ризики, пов’язані з побічними ефектами деяких антиретровірусних препаратів.
На початку застосування АРТ, побічні реакції були серед найбільш поширених причин заміни або припинення терапії та недотримання режиму прийому препаратів. Нові антиретровірусні схеми мають менш серйозні побічні ефекти, ніж схеми, які застосовувалися в минулому.
Менше 10% пацієнтів, що приймають АРТ, мають побічні реакції, що обмежують лікування. Заміну ефективної антиретровірусної схеми (препарату) на нову схему (або препарат) слід виконувати коректно та лише тоді, коли потенційні переваги заміни є більш вагомими, ніж потенційні ускладнення від заміненого лікування. Фундаментальний принцип заміни схеми полягає в підтримці пригнічення вірусного навантаження.
Застосування сучасних стандартизованих схем АРТ дозволяє лікарю та пацієнту бути готовими до виникнення типових побічних реакцій, обумовлених антиретровірусними препаратами та їх комбінаціями, передбачити можливу взаємодію з іншими лікарськими засобами, які отримує пацієнт з метою профілактики та лікування супутніх захворювань.
Раніше ВІЛ-позитивним жінкам рекомендували аборт під час вагітності. Зараз анулювати ризик передачі ВІЛ від матері до дитини повністю неможливо, проте його можна звести до мінімуму. Наявність ВІЛ-інфекції у вагітної жінки не є показанням для переривання вагітності.
Без спеціальних заходів профілактики під час вагітності та пологів ВІЛ передається в 30–40% випадків. Профілактика дозволяє зменшити ризик передачі ВІЛ від матері до дитини до 1%.
Передача ВІЛ від матері до дитини (вертикальна трансмісія) може відбутися під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями.
Щоб зменшити ризик передачі ВІЛ від матері до дитини жінці призначають АРТ, застосовують кесарів розтин за акушерськими показаннями, рекомендують відмовитись від грудного вигодовування.
АРТ вважають стандартною допомогою ВІЛ-позитивним вагітним жінкам, як для лікування ВІЛ-інфекції, так і для профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини. Прийом АРТ рекомендований для всіх ВІЛ-позитивних вагітних жінок, незалежно від вірусологічних, імунологічних або клінічних показників. Після пологів прийом АРТ необхідно продовжувати протягом усього життя. Оскільки АРТ у матері зменшує, але не усуває ризик передачі ВІЛ-інфекції, необхідно відмовитися від грудного вигодовування.
Преконтактна профілактика (ПреКП) – це прийом антиретровірусних препаратів, метою якого є зниження ймовірності інфікування ВІЛ людини з негативним ВІЛ-статусом у випадку високого ризику ВІЛ-інфікування.
ПреКП можуть призначати особам з ризикованою сексуальною або ін’єкційною поведінкою (чоловікам, які займаютсья сексом з чоловіками; чоловікам і жінкам з високим ризиком ВІЛ-інфікування при гетеросексуальних контактах; працівникам комерційного сексу; людям, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом) і статевим партнерам з ВІЛ-негативним статусом в ВІЛ-дискордантних парах (де один з партнерів ВІЛ-позитивний), особливо якщо ВІЛ-партнер не отримує АРТ або не досягнуто пригнічення вірусу на тлі прийому АРТ, а також при плануванні вагітності.
Перед призначенням ПреКП необхідно обов’язково пройти обстеження на ВІЛ та виключити симптоми гострої ВІЛ-інфекції, обстежитись на вірусні гепатити та захворювання нирок.
Постконтактна профілактика (ПКП) – короткостроковий курс антиретровірусного лікування, метою якого є зниження ймовірності інфікування ВІЛ-інфекцією людини, що піддається підвищеному ризику такого інфікування.
АРТ призначають медичним працівникам для постконтактної профілактики після професійного контакту з ВІЛ з початку 1990-х років. Протягом останніх двох десятиліть постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції призначається також людям, що мали незахищені статеві контакти.
Починати ПКП необхідно якомога швидше після випадку потенційного інфікування ВІЛ, але не пізніше ніж через 72 години після контакту. З метою постконтактної профілактики призначають 28-денний курс АРТ.
Право кожного пацієнта – самостійно вибирати заклад охорони здоров’я для медичного спостереження щодо ВІЛ. Це може бути Центр СНІДу, кабінет «Довіра», клініка «Test & Treat». Єдина умова – обрати заклад, де вам буде максимально зручно, комфортно отримувати медичну, соціальну, психологічну допомогу.
У клініці «Test & Treat» надають допомогу ВІЛ-позитивним людям, які є клієнтами клініки, та перебувають в клініці під медичним наглядом.
Для того щоб стати клієнтом клініки ВІЛ-позитивній людині необхідно звернутися до клініки з паспортом та випискою з лікарні, де вона спостерігалась щодо ВІЛ раніше. Якщо ВІЛ виявили при тестуванні в клініці «Test & Treat», ви можете одразу стати її пацієнтом.
Всі інші можуть безкоштовно отримати послуги тестування на ВІЛ.
- Дружнє ставлення до пацієнта у комфортному середовищі
- Швидке тестування на ВІЛ з можливістю взяття під медичний нагляд у день отримання позитивного результату, якнайшвидший початок лікування
- Можливість звернутися за консультацією за принципом рівний –рівному
- Забезпечення комплексних, інтегрованих послуг у зручний час (подовжений робочий день, робота по суботах)
- Безоплатність послуг, у тому числі високотехнологічних методів діагностики
- Наявність додаткових послуг: підтримка психічного здоров’я; діагностика, профілактика, лікування супутніх інфекцій, супутніх станів і захворювань; онкоскринінг у жінок; консультування з питань репродуктивного здоров’я
- Консультування та ведення партнерів без ВІЛ-інфекції в дискордантних парах (де один з партнерів ВІЛ-позитивний)
В клініці «Test & Treat» надають лише якісні послуги виключно на безоплатній основі.
Тестування та профілактика
- тестування та профілактика ВІЛ;
- отримання презервативів;
- скринінг на сифіліс і вірусні гепатити;
- постконтактна профілактика ВІЛ;
- профілактика опортуністичних (супутніх) інфекцій;
- онкоскринінг у жінок;
- консультування з питань репродуктивного здоров’я.
Лікування
- лікування ВІЛ (антиретровірусна терапія, моніторинг ефективності лікування);
- діагностика та лікування опортуністичних інфекцій;
- діагностика та лікування супутніх захворювань і станів (діабет, серцево-судинні захворювання, захворювання кісток і т. д.);
- послуги зі підтримки психічного здоров’я.
Психосоціальна підтримка
- консультування щодо питань про життя з ВІЛ-інфекцією, шляхів її лікування;
- психосоціальна підтримка людей з ВІЛ та їх сімей.
Дізнатися про свій ВІЛ статус можна лише пройшовши тестування на ВІЛ. Інших способів виявити ВІЛ-інфекцію не існує.
- Тестування з використанням швидких тестів (результат протягом 15 хв.).
- Тестування на виявлення антитіл до ВІЛ стандартними лабораторними методами:
- імуноферментний аналіз (ІФА);
- імунохемілюмінесцентний аналіз (ІХЛА).
Обидва методи мають однакову ефективність та достовірність при виявленні антитіл до ВІЛ.
У нашій клініці Ви можете безкоштовно та конфіденційно пройти тестування на виявлення антитіл до ВІЛ з використанням швидких тестів і отримати результат вже через 15 хвилин.
На сьогодні швидкий тест є настільки ж достовірним, як і лабораторний метод тестування.
Ні. Попередній запис на тестування не потрібен.
При проведенні тестування з використанням швидкого тесту не потрібна особлива підготовка. Проведення тестування швидким тестом не залежить від прийому їжі та часу доби.
- На сьогодні тести можуть визначити наявність антитіл на ВІЛ через 9–12 тижнів після потенційного ризикованого контакту. Цей проміжок часу називають «сероконверсійним вікном», коли вірус ВІЛ уже присутній в крові, а антитіла ще не з’явилися. Протягом цього періоду інфікована людина вже може передавати вірус іншим людям, зокрема в результаті незахищених сексуальних контактів.
- Результат, отриманий через 12 тижнів після ризикованого контакту, є остаточним і не потребує перевірки повторним тестуванням.
- Тим, у кого є високий ризик інфікування ВІЛ, наприклад, через часті незахищені сексуальні контакти або вживання наркотичних препаратів ін’єкційним шляхом, тестування на ВІЛ бажано проходити не рідше ніж раз на 6–12 місяців.
Для профілактики ВІЛ необхідно дотримуватися декількох простих правил:
- завжди використовуйте презерватив під час сексуальних контактів (анальний і/або вагінальний секс) з ВІЛ-позитивним партнером або з партнером, про ВІЛ-статус якого у вас немає достовірної інформації;
- використовуйте індивідуальний одноразовий стерильний інструментарій при введенні наркотичних засобів. Ніколи не обмінюйтесь інструментарієм для приготування або введення наркотичних засобів;
- татуювання та пірсинг робіть тільки в спеціалізованих салонах, де використовується одноразовий або стерильний інструментарій для проведення процедур.
- Згідно з даними багатьох досліджень, ВІЛ-позитивна людина, що приймає АРТ і має невизначний рівень вірусного навантаження, має незначний шанс передачі ВІЛ своєму партнерові. Проте до того моменту, коли вірусне навантаження буде знижене до невизначного рівня, необхідно використовувати презерватив при кожному сексуальному контакті.
- Регулярно, не рідше, аніж раз в 3–6 місяців, необхідно проходити тестування на ВІЛ.
У нашій клініці Ви можете отримати презервативи безкоштовно.
Коронавіруси — це велика родина вірусів, які можуть викликати захворювання як у тварин, так і у людини. Відомо що у людей кілька коронавірусів викликають респіраторні інфекції, від звичайної застуди до більш серйозних захворювань, такі як респіраторний синдром Близького Сходу (MERS) та важкий гострий респіраторний синдром (SARS). Останній виявлений коронавірус викликає захворювання COVID-19.
І новий вірус, і захворювання яке він викликає були невідомими до спалаху у грудні 2019 року в Ухані, Китай.
Людина може інфікуватися COVID-19 через контакт з крапельками у диханні іншого, зараженого вірусом. Хвороба може поширитися від людини до людини через краплі з носа чи рота, які виділяються, коли заражена людина кашляє або видихає. Ці краплі падають на предмети та поверхні навколо людини, тому інші люди можуть інфікуватись COVID-19, якщо торкнутися цих предметів чи поверхонь, а потім торкнутися очей, носа чи рота.
Крапельки, які людина з COVID-19 поширила при кашлі або видиху можна також вдихнути. Тому важливо триматися на відстані більше 2 метрів (6 кроків) від хворої людини.
На сьогоднішній день дослідження показують, що вірус, який викликає COVID-19, передається в основному через контакт з крапельками що виділяє хвора людина з диханням, або при кашлі чи чиханні, а не через повітря. (Див. відповідь на запитання вище “Як поширюється COVID-19?”)
- Дотримуйтесь порад із попереднього питання.
- Залишайтесь вдома, якщо ви почувати себе недобре, навіть якщо маєте головний біль, температуру (до 38⁰С) та легкий нежить – до одужання.
- Якщо вам потрібно вийти з дому або відвідати якесь місце(наприклад, щоб купити їжу), використовуйте маску для обличчя або якесь інше покриття на обличчі, щоб уникнути зараження інших людей.
- Якщо ви повернулися з подорожі з району, який вважається ризикованим (наприклад, Центральна Європа, Китай, Японія, США тощо), дотримуйтесь добровільної самоізоляції (мінімум на 14 днів) без контакту з іншими людьми і суворо приймайте рекомендації згаданий у попередній відповіді.*
- Перегляньте оновлену карту на даний момент у країнах із більшості випадків google.org/crisisresponse/covid19-map
- Для того, щоб дізнатись щодобову оперативну інформацію про захворюваність на COVID 19 в Україні дивіться інформацію на сайті Центру громадського Здоров’я МОЗ України за посиланням: phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/koronavirusna-infekciya-covid-19
Енергійно та часто мийте руки, користуючись милом та проточною водою або, якщо це неможливо, використовуйте дезінфікуючий засіб на основі спирту (не менше 70%).
Вода з милом або дезінфікуючий засіб що містить не менше 70% спирту спиртом видаляє віруси, які можуть бути у вас на руках.
Дотримуйтесь мінімальної відстані 2 метри між вами та іншими людьми, оскільки якщо хтось кашляє або чхає, краплі рідини з ротової порожнини чи носа, які можуть містити вірус виділяються назовні.
Не торкайтеся руками очей, носа чи рота, оскільки руки торкаються багатьох поверхонь і вірус може на них потрапити.
Після потрапляння вірусу на поверхню рук, ви можете перенести вірус в очі, ніс чи рот.
Звідти вірус може потрапити в організм і викликати захворювання.
І ви, і оточуючі вас повинні переконатися, що ви підтримуєте належну гігієну дихання. Це означає покривати рот і ніс зігнутим ліктям або серветкою, коли кашляєте або чхаєте. Використовувану серветку слід негайно викинути.
Підтримуючи належну гігієну дихання, ви захищаєте оточуючих людей від вірусів, таких як ГРВІ, грип та COVID-19.
Залишайся вдома, якщо ти почуваєш себе недобре.
Якщо у вас температура, кашель і задишка, зверніться до лікаря.
Дотримуйтесь вказівок місцевих органів охорони здоров’я. Державні та місцеві органи влади матимуть найновішу інформацію про ситуацію у вашому населеному пункті.
Хоча деякі традиційні або домашні засоби можуть покращити самопочуття та полегшити симптоми COVID-19, немає доказів того, що існуючі ліки можуть запобігти або вилікувати захворювання.
Ми рекомендуємо НЕ займатися самолікуванням, особливо антибіотиками, щоб запобігти або вилікувати COVID-19.
Існує кілька клінічних випробувань, що тривають. ВООЗ оприлюднить оновлену інформацію, як тільки з’являться результати клінічних випробувань.
Інкубаційний період — це час між зараженням вірусом та першою появою симптомів захворювання. За останніми даними інкубаційний період COVID-19 коливається від 1 до 14 днів і, як правило, триває близько п’яти днів.
Найпоширеніші симптоми COVID-19 – лихоманка, втома та сухий кашель. Деякі пацієнти можуть відчувати біль, закладеність носа, нежить, біль у горлі або діарею.
Деякі люди є носіями COVID-19, але не проявляють жодних симптомів і не відчувають себе погано. Більшість людей (близько 80%) одужують не потребуючи спеціального медикаментозного лікування. Приблизно у 1 з 6 людей, які інфікуються COVID-19, розвивається важкий перебіг захворювання і виникають труднощі з диханням.
У людей похилого віку, а також у тих хто страждає на захворювання такі як:гіпертонічну хворобу, захворювання серця, або цукровий діабет, вища вірогідність розвитку серйозних ускладнень.
Ризик заразитися COVID-19 від людини, яка не має симптомів, аналогічний ризику інфікування від людини, яка має симптоми , тому важливо вжити необхідних заходів щодо ізоляції та гігієни, щоб уникнути контакту з вірусом.
Багато людей, які інфікуються COVID-19, мають лише легкі симптоми. Особливо це стосується ранніх стадій захворювання. Тому заразитися можна від людини, яка, наприклад, має лише легкий кашель і не відчуває себе хворим..
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) детально вивчає COVID-19 та продовжує звітувати про оновлені результати за посиланням:
www.who.int/en/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
www.who.int/ru/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/q-a-coronaviruses
Спершу зверніться за медичною допомогою по телефону до Вашого сімейного лікаря.
Якщо Ви ще не уклали декларацію з сімейним лікарем – телефонуйте до найближчого Центру первинної медико-санітарної допомоги (поліклініки) та запитайте, як саме отримати консультацію лікаря та який порядок укладання декларацій на період карантину діє у закладі.
Якщо симптоми погіршуються (лихоманка, температура вище 38⁰С та вам стає складно дихати), негайно телефонуйте 103.
Уникайте відвідування медичного закладу без нагальної потреби.
Це дозволить медичним установам ефективніше функціонувати та допоможе захистити вас та інших людей від потенційних інфекцій COVID-19.
У разі потреби звертайтесь на урядову або місцеву гарячу лінію:
- Міністерство охорони здоров’я України, гаряча лінія: 0 800 505 201
- Центр громадського здоров’я МОЗ України, гаряча лінія: 0 800 505 840
- Міністерство закордонних справ України, гаряча лінія: +38 044 238 18 88
- Вебресурс «ДРУГ» Міністерства закордонних справ України, телефон: +38 044 238 16 57
- Урядовий контактний центр: 1545
- НСЗУ, контакт-центр: 1677
- Телефони гарячих ліній з питань COVID-19 у регіонах
COVID-19 ще не остаточно вивчений та не всі висновки отримані щодо його впливу на людський організм, проте цілком ймовірно, що всі люди можуть інфікуватися.
Проте більш вірогідний розвиток серйозних ускладнень у людей похилого віку, а також у тих хто страждає на захворювання такі як:гіпертонічну хворобу, захворювання серця, або цукровий діабет.
Ще ні. На сьогоднішній день не існує специфічної вакцини чи противірусного препарату для запобігання або лікування COVID-19.
Однак постраждалі повинні отримати медичну допомогу для полегшення симптомів. Люди з важкими симптомами захворювання мають бути госпіталізовані.
Більшість пацієнтів одужують за допомогою догляду та симптоматичного лікування.
Досліджуються можливі вакцини та різні специфічні фармакологічні методи лікування.
Тривають клінічні випробування для їх перевірки.
ВООЗ координує зусилля з розробки вакцин та препаратів для профілактики та лікування COVID-19.
На сьогоднішній день немає жодних доказів того, що собака, кішка або будь-який домашня тварина може бути переносником COVID-19.
COVID-19 поширюється в основному за допомогою крапель рідини виділених інфікованою людиною при диханні, чханні та кашлі, коли хтось інший вдихає їх або торкається забруднених поверхонь. Щоб убезпечити себе, мийте руки часто і не торкайтеся обличчя.
Спробуйте вести своє нормальне життя. Вживайте вищезазначених заходів гігієни та фізичного дистанціювання(ізоляції) — про які йшлося вище.
Ми радимо дотримуватись збалансованої дієти, щоб дбати про свою імунну систему і уникати куріння.
- Уникайте надмірних вражень інформацією щодо COVID-19 зі ЗМІ та інтернету.
- Довіряйте лише інформації з надійних джерел:
- Піклуйтеся про своє здоров’я.
- Робіть дихальну гімнастику, вправи на розтягування, займайтеся фізичними вправами та / або медитуйте.
- Спіть скільки потрібно.
- Уникайте алкоголю та наркотиків. Знайдіть час для відпочинку і надайте собі, що негативні відчуття минуть.
- Робіть перерви і перестаньте дивитися чи чути негативні новини, пов’язані з кризою та пандемією.
Ризик заразитися COVID-19 від контакту з калом зараженої людини невисокий. Хоча попередні дослідження говорять про те, що вірус може бути присутнім у деяких випадках в калі, така форма поширення не є однією з характерних особливостей спалаху. Однак цей ризик є, а отже, є ще одна причина часто мити руки в тому числі після відвідування туалету.
Ні антибіотики, ні антимікробні засоби не ефективні проти вірусів. COVID-19 викликається вірусом, тому антибіотики проти нього не працюють. Антибіотики не слід застосовувати як засіб профілактики або лікування COVID-19.
Якщо у вас немає респіраторних симптомів, характерних для COVID-19 (особливо кашлю) або ви не піклуєтесь про людину, яка, можливо, заразилась цією хворобою, не потрібно постійно носити медичну маску. Пам’ятайте, що одноразові маски можна використовувати лише один раз, тому якщо ви не хворі або не піклуєтесь про когось, хто є, ви витрачаєте маску. Світовий запас масок для обличчя виснажується, і ВООЗ закликає їх використовувати розумно.
Найефективніші заходи проти COVID-19 для захисту себе та оточуючих: часто мити руки, прикривати рот зігнутим ліктям або серветкою при кашлі та тримати відстань від людей не менше 2 метрів.
Проте ви маєте дотримуватись розпоряджень Державних та місцевих органів влади щодо запобігання поширення COVID-19
Однією з умов дотримання карантину в Україні є вимога використовувати маску в громадських місцях.
Актуальна, оновлювана інформація щодо умов карантину на сайті Кабінету Міністрів України за посиланням: covid19.gov.ua/karantynni-zakhody
Інформація щодо безпечного використання маски в розділі «Про засоби індивідуального захисту» за посиланням: covid19.gov.ua/yak-zakhystyty-sebe-ta-ridnykh
Симптоми COVID-19, як правило, легкі, особливо у дітей та молодих людей. Однак вони також можуть бути серйозними і потребувати госпіталізації у 1 з 5 інфікованих. Тому цілком нормально хвилюватися про вплив, який може спалах COVID-19 мати на нас та наших близьких.
Основний і найважливіший захід — регулярна і повна гігієна рук і дихальних шляхів. По-друге, важливо бути в курсі та дотримуватися порад місцевих органів охорони здоров’я, наприклад, пов’язаних з подорожами, поїздками у громадському транспорті та заходами, де може бути зосереджена велика кількість людей. Ви можете ознайомитись із порадами щодо захисту на сторінці:
www.who.int/ru/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/q-a-coronaviruses
covid19.gov.ua/yak-zakhystyty-sebe-ta-ridnykh
Нові рекомендації щодо профілактики коронавірусу для людей, які живуть з ВІЛ, такі ж, як і для загального населення. Наразі немає доказів того, що люди з ВІЛ мають підвищений ризик інфікування SARS-CoV2 або серйозних ускладнень. Не має даних щодо впливу вірусного навантаження або кількості клітин CD4 на ризик зараження COVID-19 або розвиток ускладнень.
Важливо мати індивідуальний запас антиретровірусних препаратів, в ідеалі на 90 днів.
Якщо у вас є проблеми з отриманням АРТ, зверніться на телефон гарячої лінії AHF:
+38 (093) 109-29-92;
+38 (097) 109-29-92;
+38 (099) 109-29-92.
Також важливо мати презервативи під час карантинного періоду.
Зловживання алкоголем та наркотиками може негативно впливати на ваше психічне здоров’я. Приділяйте час відпочинку і нагадуйте собі, що негативні почуття минають.
- Людям, що живуть з ВІЛ рекомендовано зробити щеплення проти грипу та пневмококку.
- Проконсультуйтесь з Вашим лікуючим лікарем щодо щеплення грипу та пневмокока.
В Україні ці вакцини не роблять за рахунок держави (безкорштовно), але ви можете придбати їх в аптечній мережі.
Щеплення (сама маніпуляція) — безкоштовна і її можна зробити у сімейного лікаря.
- Уникайте надмірного впливу інформації щодо COVID-19 з інформаційних ресурсів.
- Шукайте інформацію в надійних джерелах:
- Дбайте про своє тіло.
- Робіть дихальну гімнастику, вправи на розтягування та / або медитуйте.
Крім цього, рекомендації такі ж, як і для всіх людей:
- Мийте руки з милом, кілька разів на день.
- Якщо мило та проточна вода недоступні, протирайте руки дезінфікуючим гелем або розчином (70% спирту) так, як ніби ви їх мили.
- Не торкайтеся очей, носа чи рота.
- Уникайте натовпу, поїздок та громадського транспорту.
- Залишайся вдома. Залишайте помешкання лише в разі крайньої необхідності.
- Пам’ятайте, що найвища вірогідність передачі вірусу існує в інкубаційний період, коли люди ще не мають симптомів або не виглядають хворими. Тож тримайте дистанцію не менше 2 метрів (6 кроків), якщо знаходитесь серед людей.
Якщо у вас є питання або проблеми, зверніться до лікаря за телефоном або іншим доступним засобом дистанційного зв’язку, перш ніж звертатися до медичного центру.
Дізнавайтеся інформацію з офіційних джерел, уникайте надмірної інформації та паніки.
Немає доказів того, що COVID-19 передається через вагінальний або анальний статевий акт. І все-таки майже напевно, що під час сексу ви будете цілуватися або ви будете вдихати маленькі крапельки слини від іншої людини.
Сексуальний контакт з людиною, тест якої на COVID-19 є позитивним, вважається високим ризиком передачі.
Наразі немає доказів того, що COVID-19 може передаватися через вагінальну рідину або сперму. Є дані про перорально-фекальну передачу. Аналінгус може становити ризик зараження, тому краще уникати орального сексу.
- Ви найбезпечніший ваш сексуальний партнер. Мастурбація не призведе до інфікування COVID-19, особливо якщо ви миєте руки (також тримайте в чистоті сексуальні іграшки) з милом та водою принаймні за 20 секунд до та після сексу.
- Наступний найбезпечніший партнер – це той, з ким ви живете. Найкраще мати тісний контакт та / або секс лише з вузьким колом людей, щоб запобігти поширенню COVID-19.
- Вам слід уникати тісних контактів, включаючи секс, з будь-ким, хто не живе з вами.
- Постарайтеся звести до мінімуму кількість своїх сексуальних партнерів.
- Якщо ви або ваш партнер підозрюєте, що когось з вас COVID-19, тимчасово уникайте сексуальних відносин і особливо поцілунків, поки ваш стан не оцінить лікар.
Рекомендація: залишайтеся вдома і практикуйте соціальне дистанціювання.
Якщо ви використовуєте онлайн-платформи для пошуку партнерів, такі як Tinder, Grinder, Hornet тощо, не повинно бути фізичної взаємодії протягом декількох тижнів. Спробуйте вести відеочати з віртуальним сексом (або сексом через веб-камеру) та зустрічайтеся особисто, коли закінчився період соціальної ізоляції.
Доторкання до забруднених поверхонь вважається вторинним способом передачі вірусу. Щоб захистити себе та свого партнера, навіть від ІПСШ та будь-яких інших ризиків, зберігайте сексуальні іграшки в чистоті, бажано під час використовувати їх тільки в поєднанні з новим презервативом, а потім викиньте його. Після кожного використання або перед використанням мийте секс-іграшки великою кількістю мила та води. Сексуальна іграшка річ індивідуального використання і її не слід давати іншим. Також не обмінюйтесь ними під час статевого акту.
Якщо ви або ваш партнер отримали позитивний результат тесту на COVID-19 або потенційно були в ситуації де могли заразитися (контактували з хворою людиною наприклад), уникайте сексуальних та особистих контактів протягом часу, визначеного лікарем.
- Якщо у вас є додаткові запитання, телефонуйте на гарячі лініїі.
- Міністерство охорони здоров’я України, гаряча лінія: 0 800 505 201
- Центр громадського здоров’я МОЗ України, гаряча лінія: 0 800 505 840
- Міністерство закордонних справ України, гаряча лінія: +38 044 238 18 88
- Вебресурс «ДРУГ» Міністерства закордонних справ України, телефон: +38 044 238 16 57
- Урядовий контактний центр: 1545
- НСЗУ, контакт-центр: 1677
- Телефони гарячих ліній з питань COVID-19 у регіонах
The virus can be transmitted through saliva. The virus CAN be transmitted by kissing an infected person on the mouth, cheek, or face. Similarly, you should avoid hugging and handshakes.
Самозадоволення — абсолютно безпечний варіант. Дотримуйтесь належної гігієни до і після використовуючи мило та воду. Існують також інші безпечні способи вираження еротики та безпечної сексуальності, такі як секстинг, відеодзвінки, віртуальний секс або секс через веб-камеру та / або читання еротичних текстів.
Найголовніше зараз — переконатися, що ви та ваші знайомі практикуєте фізичне дистанціювання.
Що раніше відбудеться спад нових випадків, то раніше ми зможемо поновити фізичні контакти