Ми надаємо наступні послуги з профілактики:
- безкоштовна видача презервативів
- консультування з безпечної статевої поведінки
- преконтактна та постконтактна профілактика
- консультування з питань планування сім’ї
Немає нічого незвичного, що у людини виникає хвилювання з приводу проходження будь-якого медичного тесту або аналізу.
Основні факти про ВІЛ:
Що таке ВІЛ?
Що таке СНІД?
Як передається ВІЛ
Як ВІЛ не передається
Як запобігти інфікуванню
Симптоми
Якщо Ви є ВІЛ-позитивним
Що таке ВІЛ?
Це – вірус імунодефіциту людини. ВІЛ впливає на імунну систему, зокрема, на Т-клітини або CD4-клітини, які ведуть боротьбу з інфекцією. Простіше кажучи, вірус знищує Т-клітини, через що імунна система людини з ВІЛ, яка не отримує лікування, не в змозі боротися з хворобами та інфекціями.
Що таке СНІД?
СНІД – це синдром набутого імунодефіциту. СНІД спричинений ВІЛ і є пізньою стадією інфекції. Людина може протягом багатьох років жити з вірусом імунодефіциту людини в його/її організмі, при цьому не відчуваючи жодних симптомів.
Коли, під впливом ВІЛ, відбулася руйнація великої кількості Т-клітин, організм людини втрачає можливість опиратися інфекціям та хворобам, у людини можуть діагностувати СНІД.
Як передається ВІЛ
ВІЛ передається через такі біологічні рідини:
- Кров
- Сперма
- Передеякулят (передсім’яна рідина)
- Грудне молоко
- Вагінальні та анальні рідини
При сексуальному контакті з ВІЛ-позитивною людиною (інфікованою ВІЛ), вірус може потрапити у Ваш організм через піхву, анус, пеніс або (зрідка) невеликі травми у ротовій порожнині. Пошкодження слизової оболонки та шкіри, спричинені захворюваннями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), такими як герпес, сифіліс або гонорея, значно полегшують потрапляння ВІЛ у Ваш організм.
Якщо Ви споживаєте наркотичні речовини шляхом ін’єкцій, ВІЛ може передаватися у випадку контакту Вашої крові з кров’ю іншої людини через спільне використання шприців та голок.
ВІЛ може передаватися від матері до дитини під час вагітності або через грудне молоко. За умови прийому АРТ матір’ю ризик передачі ВІЛ під час вагітності та пологів суттєво знижується.
У поодиноких випадках, медичні працівники, працівники поліції та рятівної служби можуть мати ризик інфікування при контакті з кров’ю. При переливанні крові та при донорстві органів, людина донор має обов’язково пройти тест на ВІЛ, тому інфікування при переливанні та донорстві крові трапляються надзвичайно рідко.
ВІЛ не передається через такі біологічні рідини:
- Слина
- Блювотиння
- Фекалії
- Назальна рідина
- Сльози
- Піт
- Сеча
Як запобігти інфікуванню
Немає жодних ліків або вакцини, за допомогою яких можна було б вилікуватись від ВІЛ. Проте, ВІЛ піддається лікуванню та існують ефективні методи профілактики зараження ВІЛ.
Ось як ви можете звести до мінімуму ризик інфікування:
- Використовуйте презервативи:
Якщо ви сексуально активна людина, завжди використовуйте презерватив під час вагінального, анального, орального сексу. Презервативи є абсолютно ефективними для запобігання передачі ВІЛ. - Використовуйте чисті шприци та ігли:
Якщо ви вводите наркотичні речовини ін’єкційним шляхом, використовуйте новий стерильний інструментарій. - Обговорюйте сексуальне життя:
Знання ВІЛ-статусу вашого партнера або партнерів дозволить Вам своєчасно прийняти рішення для запобігання передачі ВІЛ. Близько 50 % інфікованих людей в Україні не знають свій ВІЛ-статус - Пройдіть тест на ВІЛ разом з Вашим партнером.
- Займайтесь сексом в тверезому стані:
Якщо Ви перебуваєте під впливом речовин, що викривлюють свідомість (алкоголь або наркотики), Ви менш схильні практикувати безпечний секс і використовувати презервативи. Якщо ви відчуваєте, що у вас є проблеми з алкоголем чи наркотиками, зверніться за допомогою. - Пройдіть тест на інші захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ):
Наявність захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), таких як хламідіоз, герпес, гонорея або сифіліс, збільшує ризик зараження ВІЛ. У випадку багатьох ЗПСШ немає очевидних симптомів. - Утримуйтесь від випадкових сексуальних контактів та/або зменште кількість сексуальних партнерів:
Якщо у вас буде менше сексуальних партнерів, ризик зараження ВІЛ-інфекцією або іншими ЗПСШ буде нижчим.
Симптоми
У багатьох ВІЛ-інфікованих людей не проявляються жодні симптоми аж до пізніх стадій захворювання. Насправді, вірус може жити в вашому організмі впродовж аж 10 років або й більше, не викликаючи жодних очевидних симптомів. Надмірна втома, діарея, нудота, блювота, лихоманка і кахексія можуть бути серед симптомів, які хворі відчувають на пізніх стадіях – коли хвороба вже прогресувала. Ці симптоми зазвичай викликані опортуністичними інфекціями, з якими ослаблена імунна система не змогла боротись.
Протягом перших 2-х тижнів – 30 днів після зараження, коли в організмі людини концентрація вірусу вища, і людина є найбільш заразною (чи здатною передати вірус іншим), дехто може відчувати гострі симптоми, схожі на симптоми грипу. Важливо пам’ятати, що не кожна інфікована людина відчуває ці симптоми.
Якщо Ви ВІЛ-позитивний?
Хоча ВІЛ-інфекція і є серйозним захворюванням, важливо пам’ятати, що вона цілком піддається лікуванню. Багато людей, що живуть з ВІЛ, проживають довге, активне і продуктивне життя. ВІЛ більше не є «смертним вироком». У 1995 році з’явились ліки, відомі як антиретровірусна терапія (АРТ), які допомагають ефективно боротися з цією хворобою. Власне, ця терапія є настільки ефективною, що в організмі людей, які регулярно і систематично приймають ліки, концентрація вірусу настільки незначна, що її навіть неможливо виявити.
Якщо у Вас ВІЛ-позитивний статус, Ви можете отримати потрібну медичну та психологічну допомогу.
Лікування ВІЛ-інфекції в Україні є безкоштовним та надається у спеціалізованих закладах охорони здоров’я в кожному з регіонів України.
Для профілактики ВІЛ необхідно дотримуватися декількох простих правил:
- завжди використовуйте презерватив під час сексуальних контактів (анальний і/або вагінальний секс) з ВІЛ-позитивним партнером або з партнером, про ВІЛ-статус якого у вас немає достовірної інформації;
- використовуйте індивідуальний одноразовий стерильний інструментарій при введенні наркотичних засобів. Ніколи не обмінюйтесь інструментарієм для приготування або введення наркотичних засобів;
- татуювання та пірсинг робіть тільки в спеціалізованих салонах, де використовується одноразовий або стерильний інструментарій для проведення процедур.
- Згідно з даними багатьох досліджень, ВІЛ-позитивна людина, що приймає АРТ і має невизначний рівень вірусного навантаження, має незначний шанс передачі ВІЛ своєму партнерові. Проте до того моменту, коли вірусне навантаження буде знижене до невизначного рівня, необхідно використовувати презерватив при кожному сексуальному контакті.
- Регулярно, не рідше, аніж раз в 3–6 місяців, необхідно проходити тестування на ВІЛ.
У нашій клініці Ви можете отримати презервативи безкоштовно.