FAQ

FAQ2019-03-01T12:50:51+02:00
Чому мені слід пройти тестування?2019-03-08T14:32:00+02:00

Знання свого ВІЛ-статусу – найкращий спосіб зберегти своє здоров’я та здоров’я Вашого партнера. Якщо у Вас ВІЛ-позитивний статус, ранній початок лікування дає найвищі шанси прожити довге та здорове життя. Багато ВІЛ-позитивних людей не знають свого статусу і можуть інфікувати інших, не усвідомлюючи цього. Якщо Ви сексуально активна людина, Вам варто пройти тестування. Тестування в наших пунктах безкоштовне, відбувається швидко, просто і дружньо.

Яка вартість тестування на ВІЛ?2019-03-08T14:33:06+02:00

Проходження тестування на ВІЛ э безкоштовним.

Як довго триває тестування?2019-03-08T14:36:46+02:00

Фактичний час проведення тестування становить від 15 до 30 хвилин, в залежності від результату тестування. Для швидких тестів, які використовуються на наших пунктах, необхідна лише невеличка крапля крові.
У нашій клініці застосовується алгоритм тестування з використанням первинного (т. з. скринінгового) тесту та, у випадку отримання позитивного результату, одразу проводиться підтверджуюче дослідження також з використанням швидкого тесту. Якщо Ви проходитимете тестування в нашій клініці, ми гарантуємо, що тестування буде проведено швидко та якісно.

Скільки часу мені потрібно буде чекати на мої результати?2019-03-08T14:39:09+02:00

Результати тестування Вам повідомлять через 15 хвилин.

Хто здійснюватиме тестування?2019-03-08T14:40:49+02:00

Тест буде проводити кваліфікований і сертифікований консультант з тестування на ВІЛ.

Придется ли мне отвечать на большое количество личных вопросов?2019-03-08T14:42:40+02:00

Ми збираємо лише мінімальну кількість інформації, яка необхідна для оцінки Ваших індивідуальних потреб та допоможе нам надати Вам послуги на якісному рівні. Ми намагаємось, щоб процес залишався якомога простішим.

Що робити, якщо мої результати тесту свідчать про те, що у мене ВІЛ-позитивний статус?2019-03-08T14:45:00+02:00

Якщо Ви отримаєте позитивний результат тесту на ВІЛ, наші консультанти ознайомлять Вас з наступними кроками. ВІЛ неможливо повністю вилікувати, але він піддається лікуванню, і це лікування має високу ефективність.
Турбота про людей, які живуть з ВІЛ – це наша місія. У випадку позитивного результату тесту, наш кваліфікований персонал буде підтримувати Вас на етапі підтвердження діагнозу ВІЛ-інфекції та початку необхідного лікування.

Що таке ВІЛ-інфекція?2019-04-18T17:29:32+02:00

ВІЛ-інфекція – це захворювання, що розвивається внаслідок тривалого перебування вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) у клітинах імунної системи людини та характеризується прогресуючим зниженням імунітету.

Кінцева стадія ВІЛ-інфекції – синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Вона проявляється в розвитку важких супутніх інфекцій вірусної, бактеріальної та паразитарної природи, новоутворень, уражень нервової системи, які без необхідного лікування неминуче призводять до смерті хворого.

Від моменту зараження ВІЛ  і до кількох років у людини можуть не проявлятися жодні симптоми ВІЛ. ВІЛ-позитивні люди можуть не почувати себе хворими, але в той же час вірус розмножується в організмі та руйнує імунітет. Чим більше вірусу в крові, тим гіршим стає самопочуття та тяжчим перебіг і кількість опортуністичних, тобто супутніх інфекцій.

Як можна інфікуватись ВІЛ-інфекцією?

Основні шляхи зараження:

 • парентеральний, тобто ін’єкційний;
 • через кров або інші біологічні рідини — кров, сперму, цервікальний слиз і грудне молоко;
 • статевий;
 • вертикальний — від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.
Що таке антиретровірусна терапія (АРТ)?2019-04-18T17:29:16+02:00

Антиретровірусна терапія (АРТ) – це лікарські засоби у вигляді таблеток, які зупиняють розмноження вірусу імунодефіциту людини.

До комбінованих схем антиретровірусних препаратів зазвичай входять три активні препарати з двох або більше класів.

Прийом усіх компонентів схеми АРТ повинен починатися одночасно. Антиретровірусні препарати необхідно приймати щодня у правильних дозах, у зазначений час і саме так, як рекомендував лікар. Не допускаєтсья проведення лікування за неповною схемою навіть протягом нетривалого часу. Більшість рекомендованих схем не передбачає застосування великої кількості таблеток і добре переноситься організмом.

Чи правда, що з ВІЛ-інфекцією можна жити довго?2019-06-10T14:02:32+02:00

Завдяки антиретровірусній терапії (АРТ) ВІЛ-позитивна людина може вести звичайний спосіб життя та прожити до глибокої старості. АРТ скоротила захворюваність і смертність, пов’язані з ВІЛ, і перетворила ВІЛ-інфекцію на хронічне захворювання, що піддається контролю.

АРТ дуже ефективна для запобігання передачі ВІЛ. Вагітна жінка з ВІЛ в умовах регулярного та своєчасного прийому АРТ здатна народити здорову дитину.

Коли необхідно починати лікування ВІЛ-інфекції?2019-04-18T17:32:43+02:00

Прийом антиретровірусної терапії (АРТ) необхідно починати якомога раніше – відразу після того, як людина дізналася про свій ВІЛ статус.

АРТ рекомендована для всіх людей з ВІЛ, аби зменшити ризик їх захворюваності супутніми інфекціями, запобігти передачі вірусу та смертності, що пов’язана з ВІЛ.

Початок прийому АРТ не залежить від рівня кількості імунних клітин в організмі (зокрема, CD4+ T-лімфоцитів). Якщо відкладати початок приймання АРТ до того моменту, коли показник CD4+ Т-лімфоцитів знизиться, це може призвести до ризику розвитку у ВІЛ-позитивних людей захворювань та ускладнень, пов’язаних з ВІЛ. Окрім цього, ступінь здатності до відновлення кількості клітин CD4+ у крові безпосередньо пов’язаний з показником CD4+ на момент початку АРТ-терапії.

Чи можна припиняти прийом антиретровірусної терапії?2019-04-18T17:34:15+02:00

ВІЛ-інфекцію не можна повністю вилікувати за допомогою існуючих антиретровірусних препаратів, але вони пригнічують розвиток вірусу. Тому переривання лікування призводить до відновлення життєздатності вірусу. У результаті цього погіршується функціонування імунної системи, ВІЛ-інфекція прогресує. Почавши лікування, пацієнтам необхідно продовжувати приймати АРТ протягом усього життя.

Краще прийняти антиретровірусні препарати з запізненням, ніж пропустити дозу.

Чи можна робити перерву в лікуванні?2019-04-18T17:35:24+02:00

Терапію можна перервати на нетривалий час, якщо у людини у зв’язку з індивідуальними особливостями організму виникають серйозні побічні реакції на препарати або розвиваються супутні захворювання, які унеможливлюють пероральний прийом препаратів.

Якщо протягом 1–2 діб людині необхідно провести певні медичні процедури та припинити прийом антиретровірусної терапії (АРТ), то це поширюється на всі компоненти схеми АРТ. Прийом потрібно відновити, як тільки з’явиться така можливість. Припинення АРТ на короткий час (наприклад, менш ніж 1-2 дні), відбувається шляхом збереження всіх препаратів у схемі.

Неповне дотримання режиму лікування через «втому від прийому ліків» може стати причиною:
 • недостатньої відповіді організму на лікування;
 • підвищення вірусного навантаження;
 • відновлення клінічних ознак захворювання та прогресування ВІЛ-інфекції;
 • виникнення стійкості інфекції до препаратів і втрати майбутніх варіантів лікування;
 • підвищення ризику передачі ВІЛ;
 • зниження кількості CD4+ Т-лімфоцитів;
 • розвитку гострого ретровірусного синдрому.
Чи можна змінювати схему антиретровірусної терапії?2019-04-18T17:36:34+02:00

Схема антиретровірусної терапії (АРТ) може бути змінена, якщо не вдається досягти або підтримувати пригнічення вірусу при застосуванні початкової схеми. Часто лікарям доводиться переводити пацієнтів на іншу схему, яка містить щонайменше два активні препарати.

Перед зміною схеми лікарю та пацієнту критично важливо детально оцінити причину(-и) вірусологічної невдачі: неповне дотримання режиму лікування; погану переносимість препаратів чи взаємодію ліків та їжі. Лікар має проаналізувати динаміку зміни кількості генетичного матеріалу ВІЛ в організмі людини, кількість клітин імунної системи CD4+, історію лікування та результати тестування на стійкість до препаратів.

Також причинами зміни схеми АРТ може бути бажання покращити схему або наявність і доступність нових, більш ефективних препаратів з кращою переносимістю.

Основним принципом заміни схеми є збереження пригнічення вірусного навантаження.

Що таке СD4+ і вірусне навантаження?2019-04-18T17:37:07+02:00

Кількість РНК ВІЛ-інфекції та Т-лімфоцитів CD4+ – два основних показники відповіді організму на антиретровірусну терапію та прогресування ВІЛ-інфекції.

РНК ВІЛ – це генетичний матеріал вірусу імунодефіциту людини, який формує вірусне навантаження організму. Вірусне навантаження вимірює кількість вірусу в одній краплі крові.

CD4+ лімфоцити – це Т-клітини імунної системи організму, кількість яких надає загальну інформацію про стан імунної системи людини.

Клінічну користь приносить спостереження за показником вірусного навантаження після початку АРТ. Підрахунок клітин CD4+ також використовується для розуміння, чи АРТ працює, але вірусне навантаження дає більш точну інформацію.

Визначення кількості лімфоцитів CD4+ є корисним до початку АРТ. Цей показник має вирішальне значення при встановленні показань для початку та припинення профілактики опортуністичних інфекцій.

Оскільки АРТ зараз рекомендована для всіх ВІЛ-інфікованих пацієнтів, незалежно від вірусного навантаження чи кількості лімфоцитів CD4+, визначення CD4+ та вірусного навантаження перед початком АРТ не є обов’язковим.

У пацієнтів з постійним пригніченням вірусного навантаження, в яких відбулося відновлення імунної системи завдяки АРТ, показник кількості лімфоцитів CD4+ є мало інформативним.

Якщо антиретровірусні препарати та схема лікування ефективна, то через 6 місяців від початку АРТ показник вірусного навантаження досягає невизначуваного рівня (РНК ВІЛ <40 копій/мл).

Визначення рівня вірусного навантаження ВІЛ здійснюється через 6 місяців після початку АРТ і кожні 6 місяців протягом перших 2-х років лікування у пацієнтів зі стабільним пригніченням вірусу.

Аналіз на визначення кількості CD4+ Т-лімфоцитів призначають кожні 3-6 місяців, якщо кількість CD4+ клітин ˂ 300 клітин на мікролітр та за умови вірусологічної невдачі лікування. Для пацієнтів, що приймають АРТ більше 2-х років, за наявності постійної вірусної супресії та, якщо у них відбулося відновлення імунної системи (кількість CD4+ ˃ 500 клітин на мікролітр), визначення кількості CD4+ не є обов’язковим.

Чи правда, що антиретровірусна терапія має багато побічних реакцій?2019-04-18T17:38:12+02:00

Переваги пригнічення вірусного навантаження та покращення імунної відповіді значно перевищують ризики, пов’язані з побічними ефектами деяких антиретровірусних препаратів.

На початку застосування АРТ, побічні реакції були серед найбільш поширених причин заміни або припинення терапії та недотримання режиму прийому препаратів. Нові антиретровірусні схеми мають менш серйозні побічні ефекти, ніж схеми, які застосовувалися в минулому.

Менше 10% пацієнтів, що приймають АРТ, мають побічні реакції, що обмежують лікування. Заміну ефективної антиретровірусної схеми (препарату) на нову схему (або препарат) слід виконувати коректно та лише тоді, коли потенційні переваги заміни є більш вагомими, ніж потенційні ускладнення від заміненого лікування. Фундаментальний принцип заміни схеми полягає в підтримці пригнічення вірусного навантаження.

Застосування сучасних стандартизованих схем АРТ дозволяє лікарю та пацієнту бути готовими до виникнення типових побічних реакцій, обумовлених антиретровірусними препаратами та їх комбінаціями, передбачити можливу взаємодію з іншими лікарськими засобами, які отримує пацієнт з метою профілактики та лікування супутніх захворювань.

Що робити, якщо під час вагітності виявили ВІЛ?2019-04-18T17:39:20+02:00

Раніше ВІЛ-позитивним жінкам рекомендували аборт під час вагітності. Зараз анулювати ризик передачі ВІЛ від матері до дитини повністю неможливо, проте його можна звести до мінімуму. Наявність ВІЛ-інфекції у вагітної жінки не є показанням для переривання вагітності.

Без спеціальних заходів профілактики під час вагітності та пологів ВІЛ передається в 30–40% випадків. Профілактика дозволяє зменшити ризик передачі ВІЛ від матері до дитини до 1%.

Передача ВІЛ від матері до дитини (вертикальна трансмісія) може відбутися під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями.

Щоб зменшити ризик передачі ВІЛ від матері до дитини жінці призначають АРТ, застосовують кесарів розтин за акушерськими показаннями, рекомендують відмовитись від грудного вигодовування.

АРТ вважають стандартною допомогою ВІЛ-позитивним вагітним жінкам, як для лікування ВІЛ-інфекції, так і для профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини. Прийом АРТ рекомендований для всіх ВІЛ-позитивних вагітних жінок, незалежно від вірусологічних, імунологічних або клінічних показників. Після пологів прийом АРТ необхідно продовжувати протягом усього життя. Оскільки АРТ у матері зменшує, але не усуває ризик передачі ВІЛ-інфекції, необхідно відмовитися від грудного вигодовування.

Кому і навіщо необхідно приймати преконтактну профілактику?2019-04-18T17:40:15+02:00

Преконтактна профілактика (ПреКП) – це прийом антиретровірусних препаратів, метою якого є зниження ймовірності інфікування ВІЛ людини з негативним ВІЛ-статусом у випадку високого ризику ВІЛ-інфікування.

ПреКП можуть призначати особам з ризикованою сексуальною або ін’єкційною поведінкою (чоловікам, які займаютсья сексом з чоловіками; чоловікам і жінкам з високим ризиком ВІЛ-інфікування при гетеросексуальних контактах; працівникам комерційного сексу; людям, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом) і статевим партнерам з ВІЛ-негативним статусом в ВІЛ-дискордантних парах (де один з партнерів ВІЛ-позитивний), особливо якщо ВІЛ-партнер не отримує АРТ або не досягнуто пригнічення вірусу на тлі прийому АРТ, а також при плануванні вагітності.

Перед призначенням ПреКП необхідно обов’язково пройти обстеження на ВІЛ та виключити симптоми гострої ВІЛ-інфекції, обстежитись на вірусні гепатити та захворювання нирок.

Кому показаний прийом постконтактної профілактики?2019-04-18T17:40:58+02:00

Постконтактна профілактика (ПКП) – короткостроковий курс антиретровірусного лікування, метою якого є зниження ймовірності інфікування ВІЛ-інфекцією людини, що піддається підвищеному ризику такого інфікування.

АРТ призначають медичним працівникам для постконтактної профілактики після професійного контакту з ВІЛ з початку 1990-х років. Протягом останніх двох десятиліть постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції призначається також людям, що мали незахищені статеві контакти.

Починати ПКП необхідно якомога швидше після випадку потенційного інфікування ВІЛ, але не пізніше ніж через 72 години після контакту. З метою постконтактної профілактики призначають 28-денний курс АРТ.

Чи можу я самостійно вибрати клініку для медичного спостереження?2019-04-18T17:41:47+02:00

Право кожного пацієнта – самостійно вибирати заклад охорони здоров’я для медичного спостереження щодо ВІЛ. Це може бути Центр СНІДу, кабінет «Довіра», клініка «Test & Treat». Єдина умова – обрати заклад, де вам буде максимально зручно, комфортно отримувати медичну, соціальну, психологічну допомогу.

Якщо я не пацієнт вашої клініки, чи можу я отримати послуги?2019-04-18T17:43:08+02:00

У клініці «Test & Treat» надають допомогу ВІЛ-позитивним людям, які є клієнтами клініки, та перебувають в клініці під медичним наглядом.
Для того щоб стати клієнтом клініки ВІЛ-позитивній людині необхідно звернутися до клініки з паспортом та випискою з лікарні, де вона спостерігалась щодо ВІЛ раніше. Якщо ВІЛ виявили при тестуванні в клініці «Test & Treat», ви можете одразу стати її пацієнтом.
Всі інші можуть безкоштовно отримати послуги тестування на ВІЛ.

У чому відмінність клініки «Test & Treat» від інших закладів?2019-04-18T17:43:57+02:00
 • Дружнє ставлення до пацієнта у комфортному середовищі
 • Швидке тестування на ВІЛ з можливістю взяття під медичний нагляд у день отримання позитивного результату, якнайшвидший початок лікування
 • Можливість звернутися за консультацією за принципом рівний –рівному
 • Забезпечення комплексних, інтегрованих послуг у зручний час (подовжений робочий день, робота по суботах)
 • Безоплатність послуг, у тому числі високотехнологічних методів діагностики
 • Наявність додаткових послуг: підтримка психічного здоров’я; діагностика, профілактика, лікування супутніх інфекцій, супутніх станів і захворювань; онкоскринінг у жінок; консультування з питань репродуктивного здоров’я
 • Консультування та ведення партнерів без ВІЛ-інфекції в дискордантних парах (де один з партнерів ВІЛ-позитивний)
Чи всі послуги в клініці T&T надаються безкоштовно?2019-04-18T17:46:57+02:00

В клініці «Test & Treat» надають лише якісні послуги виключно на безоплатній основі.

Тестування та профілактика
 • тестування та профілактика ВІЛ;
 • отримання презервативів;
 • скринінг на сифіліс і вірусні гепатити;
 • постконтактна профілактика ВІЛ;
 • профілактика опортуністичних (супутніх) інфекцій;
 • онкоскринінг у жінок;
 • консультування з питань репродуктивного здоров’я.
Лікування
 • лікування ВІЛ (антиретровірусна терапія, моніторинг ефективності лікування);
 • діагностика та лікування опортуністичних інфекцій;
 • діагностика та лікування супутніх захворювань і станів (діабет, серцево-судинні захворювання, захворювання кісток і т. д.);
 • послуги зі підтримки психічного здоров’я.
Психосоціальна підтримка
 • консультування щодо питань про життя з ВІЛ-інфекцією, шляхів її лікування;
 • психосоціальна підтримка людей з ВІЛ та їх сімей.
Як можна дізнатися, чи є у Вас ВІЛ?2019-03-08T10:59:14+02:00

Дізнатися про свій ВІЛ статус можна лише пройшовши тестування на ВІЛ. Інших способів виявити ВІЛ-інфекцію не існує.

Якими бувають методи тестування на виявлення антитіл до ВІЛ?2019-03-08T11:06:37+02:00
 1. Тестування з використанням швидких тестів (результат протягом 15 хв.).
 2. Тестування на виявлення антитіл до ВІЛ стандартними лабораторними методами:
  • імуноферментний аналіз (ІФА);
  • імунохемілюмінесцентний аналіз (ІХЛА).

Обидва методи мають однакову ефективність та достовірність при виявленні антитіл до ВІЛ.
У нашій клініці Ви можете безкоштовно та конфіденційно пройти тестування на виявлення антитіл до ВІЛ з використанням швидких тестів і отримати результат вже через 15 хвилин.

Якою є достовірність результату швидкого тесту на антитіла до ВІЛ?2019-03-08T12:11:39+02:00

На сьогодні швидкий тест є настільки ж достовірним, як і лабораторний метод тестування.

Чи потрібно попередньо записуватись, щоб пройти тест на ВІЛ?2019-03-08T12:16:21+02:00

Ні. Попередній запис на тестування не потрібен.

Чи потрібна попередня підготовка для проходження швидкого тесту на ВІЛ?2019-03-08T13:57:56+02:00

При проведенні тестування з використанням швидкого тесту не потрібна особлива підготовка. Проведення тестування швидким тестом не залежить від прийому їжі та часу доби.

У мене був секс без презерватива, через який час необхідно пройти перевірку на ВІЛ? Коли необхідно пройти повторне тестування?2019-03-08T14:01:20+02:00
 • На сьогодні тести можуть визначити наявність антитіл на ВІЛ через 9–12 тижнів після потенційного ризикованого контакту. Цей проміжок часу називають «сероконверсійним вікном», коли вірус ВІЛ уже присутній в крові, а антитіла ще не з’явилися. Протягом цього періоду інфікована людина вже може передавати вірус іншим людям, зокрема в результаті незахищених сексуальних контактів.
 • Результат, отриманий через 12 тижнів після ризикованого контакту, є остаточним і не потребує перевірки повторним тестуванням.
 • Тим, у кого є високий ризик інфікування ВІЛ, наприклад, через часті незахищені сексуальні контакти або вживання наркотичних препаратів ін’єкційним шляхом, тестування на ВІЛ бажано проходити не рідше ніж раз на 6–12 місяців.
Якщо у мене негативний результат тесту на ВІЛ, що мені робити, щоб у майбутньому не заразитися?2019-03-08T14:11:07+02:00
Для профілактики ВІЛ необхідно дотримуватися декількох простих правил:
 • завжди використовуйте презерватив під час сексуальних контактів (анальний і/або вагінальний секс) з ВІЛ-позитивним партнером або з партнером, про ВІЛ-статус якого у вас немає достовірної інформації;
 • використовуйте індивідуальний одноразовий стерильний інструментарій при введенні наркотичних засобів. Ніколи не обмінюйтесь інструментарієм для приготування або введення наркотичних засобів;
 • татуювання та пірсинг робіть тільки в спеціалізованих салонах, де використовується одноразовий або стерильний інструментарій для проведення процедур.
У мене немає ВІЛ-інфекції, але я зустрічаюся з ВІЛ-позитивною людиною. Як мені захиститися?2019-03-08T14:16:50+02:00
 • Згідно з даними багатьох досліджень, ВІЛ-позитивна людина, що приймає АРТ і має невизначний рівень вірусного навантаження, має незначний шанс передачі ВІЛ своєму партнерові. Проте до того  моменту, коли вірусне навантаження буде знижене до невизначного рівня, необхідно використовувати презерватив при кожному сексуальному контакті.
 • Регулярно, не рідше, аніж раз в 3–6 місяців, необхідно проходити тестування на ВІЛ.
Де я можу отримати безкоштовні презервативи?2019-03-08T14:22:12+02:00

У нашій клініці Ви можете отримати презервативи безкоштовно.